KB INTERIOR DESIGN

Ako vybrať kusový koberec?

Jedna z často kladených otázok je „Aký koberec si mám vybrať?”

Či už vyberáte koberec do obývačky, spálne, alebo detskej izby, mali by ste vnímať priestor, ako jeden celok, čiže nie len napríklad sedačku a koberec k nej. Koberec musí pravdaže pasovať k jednotlivým kusom nábytku, ale zároveň aj do celej miestnosti.

Nedávno jedna pani uverejnila fotku obývacej izby so zelenou sedačkou, zelenými závesmi a interiérom s prírodnými materiálmi, kde pýtala radu ohľadom výberu koberca.  Zopár ľudí proaktívne odporúčalo koberec so zlatou farbou, lebo zelená a zlatá sa k sebe hodia. Bolo by to všetko v poriadku, ak by sa k ostatnému zariadeniu zlatá hodila a boli by tam aj iné doplnky tejto farby. V tomto prípade sa do miestnosti zlaté doplnky vôbec nehodili a tiež nebola natoľko veľká, aby dokázala absorbovať toľko výrazných prvkov bez rušivého efektu.

V takomto prípade je jednoznačne najlepšou voľbou koberec vo farbe stien a nábytku, čiže biela, krémová, svetlá hnedá a jemný vzor. Nič výrazné a kontrastné. Úlohou koberca v tomto prípade je len zatepliť a zútulniť priestor, pretože výrazné prvky v miestnosti už sú.

Poďme sa povenovať aj veľkosti koberca. Na internete nájdete mnoho odporúčaní, že koberec by mal byť väčší ako sedačka, alebo posteľ o xy cm. No reálne, môže si to každý dovoliť z hľadiska priestoru? Asi nie. Len málokto má rozľahlý interiér, kde takáto veľkosť kusového koberca bude aj vizuálne ladiť. Pri menších priestoroch, musíme teda uvažovať logicky, uvedomiť si funkciu koberca nie len po dizajnovej, ale aj praktickej stránke. Koberec v obývačke, ktorý je len pod konferenčným stolíkom nevyzerá dobre a tiež nie je ani praktický. Predsa pri sedení na sedačke chceme mať nohy na mäkkom, teplom koberci a nie na zemi a na koberec sa len pozerať. Záleží aj od tvaru sedačky, ale všeobecne by ste sa mali vyberať veľkosť koberca, tak aby aspoň pár centimetrov zachádzal pod nohy sedačky, ktoré ho zároveň ukotvia a zabránia jeho posúvaniu. Zároveň si všimnite aj veľkosť konferenčného stolíka, ktorý má byť tiež celý položený niekde v stredovej časti koberca, nie na hrane. Ak sa jedná o spálňu, nebojte sa zainvestovať do väčšieho rozmeru s dostatočným presahom, aby ste pri vstávaní mali celé chodidlá na koberci. Ak máte dostatočný priestor, môžete si bez problémov dovoliť honosný presah, no v prípade veľmi malých priestorov je to už zložitejšie a občas je lepšie koberec úplne vynechať.

Presný návod na výber farby, materiálu a veľkosti koberca jednoducho neexistuje. Tak, ako ku všetkému v interiéri, treba aj k tejto tematike pristupovať individuálne. Na popularite naberajú koberce v rôznych organických, či okrúhlych tvaroch, ďalej by sme ešte mohli diskutovať o materiáloch a dĺžke vlasu. Často krát sa aj samotní dizajnéri zapotia pri výbere koberca, no výsledok vždy stojí za to.

 

Nezabudnite nás sledovať na sociálnych sieťach pre viac zaujímavých článkov a inšpirácií.

 

Navrhovanie interiérov je nie len našou prácou, ale aj našim koníčkom. Všetko, čo pre Vás robíme, robíme so srdcom a vášňou pre túto profesiu.

Kontakty

Pondelok – piatok: 08.00 – 18.00

UP
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare